O fretkách všeobecne
Prvé zmienky o fretkách chovaných v zajatí sú z doby 350 r. p. n. l. v antickej literatúre, kde sú u Aristotela zmienky o domácom tchorovi. V tejto dobe bola fretka chovaná v domácnostiach na hubenie myší a potkanov až do doby, kedy túto funkciu prevzala mačka. (L. Skoupá)
Fretka (Putorius putorius furo) vznikla domestikáciou tchora tmavého (Putorius putorius), patrí medzi šelmy kunovité – lasicovité (rad šelmy, čeľaď kunovité). Do tejto čeľadi patria napr. aj kuny, norky, jazvece, vydry. (P. Nerandžičová)
Fretky boli ešte v nedávnej minulosti používané poľovníkmi na lov divokých králikov – fretkovanie. Fretka bola vpustená do králičej nory a králika vyhnala. Ten bol potom odchytený do siete upevnenej pri východe alebo priamo odstrelený lovcom pri vybehnutí z nory. Môžeme sa domnievať, že pôvodne vyšľachtená albinotická farba u fretky bola práve z tohoto dôvodu, aby si lovec nezamenil pri love fretku s králikom. (Takto boli zámerne vyšľachtení aj bieli bulteriéri, používaní na naháňanie prasiat).
Fretka albín ma bielu až svetlo nažltnutú srsť a červené oči. Sfarbenie je spôsobené tým, že jej chýba pigment.
Vývoj kostry a svalov je u albínov pomalší ako u tchora. Domestikačný proces sa prejavil znížením metabolických procesov, poklesla hmotnosť srdca, pľúc, mozgu, zvýšil sa podiel depotného tuku, zmenšil sa telesný rámec a oslabila sa konštitúcia. Z týchto dôvodov sa fretka posledných 60 rokov opäť kríži s tchorom tmavým, tým vzniká fretka tchorovitá. Ta sa farbou viac podobá tchorovi, má tmavé oči a pesíky tmavého odtieňu. Vyniká väčším telesným rámcom, lepšou životaschopnosťou, plodnosťou, silnejšou konštitúciou (L. Skoupá).
V dnešnej dobe sa fretky chovajú pre radosť ako domáci miláčikovia, zvlášť v mestách rastie ich obľúbenosť pre ich nenáročnosť. Sú uvádzané ako tretie najrozšírenejšie domáce zviera hneď po psovi a mačke.
Fretka je ľahko skrotiteľná, prispôsobivá, je veľmi hravá a to až do vysokého veku. Dožíva sa 5 až 12 rokov. Dĺžka života je závislá na mnohých faktoroch – genetická dispozícia, choroby, strava, podmienky v akých je chovaná. Ovplyvniť môžeme dĺžku života fretky tým, že si vyberieme „mladé“ z dobrého chovu, nie zo zverimexu, kde nepoznáme pôvod, zabezpečíme jej kvalitné životné podmienky, pravidelné návštevy veterinára, primeranú starostlivosť a kvalitné krmivo.
Základné informácie
Stavba tela fretky je prispôsobená miestam, kde sa fretky vyskytujú a lovia, podmienkam a priestorom a aj sile, ktorú musia vyvinúť k chyteniu a odneseniu uloveného zvieraťa. Fretka loví a zabíja korisť, ktorá môže byť mnohokrát väčšia ako je hmotnosť fretky. Z tohto dôvodu sa jej anatómia vyznačuje dôležitými rysmi, ako je pružnosť a sila. Celkový telesný kostrový rámec je pozoruhodne dlhý, svoju dĺžku dostal výnimočne dlhými a silnými stavcami (veľmi silné sú krčné a chrbtové). (ANF)
Fretky majú malé oči a krátke ušnice. Ich krk je valcovitý a predlžený; postupne prechádza do štíhleho hrudníka a brušnú dutinu. Samec je ťažší a väčší ako samica, podobne ako u noriek. Samci majú taktiež uloženého viac tuku v slabinách.
Telo fretiek je pokryté jemnou podsadou a dlhšími, hrubšími pesíkmi. Táto kombinácia jemných a hrubších chlpov predstavuje odolnú srsť, ktorá zaisťuje výbornú tepelnú izoláciu. Chvost fretiek je husto osrstený a pomáha pri plávaní.
Na nose fretky sú umiestnené pesíky a hmatové fúzy. Tieto citlivé chlpy sú inervované tromi typmi nervov, ktoré vychádzajú z infraorbitálnej vetvy trojklanného nervu. (J. G. Fox)
Mimo sily kostry a svalov je fretka taktiež majster v ohybnosti. Značná je ohybnosť chrbta, hrudníka, zápestia a všetkých kĺbov. Spoločne potom svalový a kostrový systém vytvára zviera obdivované pre jeho silu a pružnosť. (ANF)
V čeľadi kunovitých a lasicovitých je obdobie párenia ovplyvnené sezónnym uvoľnovaním luteinizačného hormónu. U samic fretiek sa objavuje najvyššia hladina hormónu v súvislosti s dlhou fotoperiódou a samci majú zvýšenú testikulárnu aktivitu v období, kedy sa dni predĺžujú. (J. G. Fox)
K tomu, aby sme mali doma dostatočne vyvinuté zvieratká, musíme dbať na 4 základné body:
1) Strava
Dôležité je kŕmením splňovať novo zistené kritériá – nároky na potravu fretiek a to predovšetkým v období od narodenia do dospelosti. V tejto dobe sú zvýšené nároky na živiny u všetkých tvorov, ale ak sa strava zanedbá, tak v dospelosti sa už nedoženú. Kŕmenie v dospelosti vyplýva z ďalších nárokov – ruja, gravidita, kojenie, choroba, výstavná sezóna a pod. Strava v priebehu života fretky by sa mala riadiť tým, čo je nové v poznatkoch vo vývoji krmiva a nových poznatkov o chorobách. Touto cestou môžeme docieliť dlhšiu životnosť fretiek a eliminovať choroby spôsobené zlou stravou. Skôr tradované klasické kŕmenie mäsom, zeleninou, vločkami a pod. je veľmi zastaralé a nevhodné vzhľadom k chýbajúcim minerálom, vitamínom a vyváženosti kŕmenia. Pri výbere krmiva sa venujte odporúčaným kritériám, ktoré sú uvedené v kapitole o kŕmení. Zlou stravou môžete svojej fretke skrátiť život aj o polovicu.
2) Kastrácia
Kastrácia zmení fyziológiu zvieraťa. Ak sa tak stane pred dospelosťou, pred prvou rujou alebo v jej priebehu, bude rastový rámec fretky menší ako u neskôr kastrovaných fretiek. Skoro kastrované fretky majú menšiu kostru. Dokonca sú aj menej osvalení z dôvodu odobratia steroidov, na ktorých závisí svalový nárast. Fretky kastrované v dospelosti síce majú úbytok svalovej hmoty, ale sú vyvinutejšie a svalnatejšie ako fretky kastrované predčasne.
3) Výber partnera
Fretka a jej reprodukcia je na rozdiel od voľne žijúcich tchorov v rukách chovateľov. Preto je dôležité dbať na vhodný výber partnera – nepríbuzného a zdravého. S týmto sa príroda u voľne žijúcich zvierat vyrovná ľahko – potomkovia zo zlého spojenia sú málo životaschopní, zdochnú alebo ich matka po pôrode zožerie, či vyhodí z hniezda. Nevhodné spojenie u fretky sa prejaví napr. tým, že plody v tele matka strávi úplne alebo čiastočne a ďalšie mladé na následky zdochnú, matka ich vystrčí z hniezda. Nesnažte sa proti prírode udržať nažive za každú cenu odložené mláďa, degenerujete tým chov. U príbuzenského spojenia mladé prežijú a vyvíjajú sa aj zdravo, ale ďalšie ťažkosti môžu nastať v ďalšej generácii. Niektoré nedostatky v štandardnej stavbe tela môžeme práve vhodným výberom partnera vylepšiť. Napr. dlhšia hlava samičky – zvoliť samca so silnou buldočou hlavou.
4) Dostatok pohybu
Väčšina fretiek je zatvorená v klietke predovšetkým z dôvodu ich bezpečnosti. Pobyt fretiek v klietke by mal byť len nevyhnutný, inak nedostatkom pohybu dochádza k oslabeniu a úbytku svalovej hmoty. Postupným znižovaním svalovej hmoty dochádza aj k úbytku kostnej hmoty. (AFA)
foto: © Shutterstock, zdroj: fretka.sk, publikované so súhlasom SKFCH.